Ethereum zažívá velmi úspěšný rok a není tak divu, že zájem o tuto unikátní kryptoměnu roste. Možností, jak ethery nakoupit nebo prodat, zatím není tolik jako u bitcoinu, nicméně i tak si mohou uživatelé vybírat. Pokud zvažujete nákup Etherea, ale nevíte jak na to, tak jste na správném místě.
Ethereum: obchodování u CFD brokerů
Na internetu najdete CFD brokerské společnosti, které umožňují „vsázet“ na růst nebo pokles burzovních aktiv. Mezi aktivy mnohdy nechybí ani kryptoměny včetně Etherea. U těchto brokerů nekupujete skutečnou kryptoměnu, ale pouze CFD kontrakty. CFD ale fungují obdobně, jako kdybyste měnu skutečně koupili. Investovat můžete jak na růst ceny, tak i na její pokles. Při prodeji kontraktu pak získáte nebo ztratíte tolik peněz, o kolik se cena etherea změnila.
Obchodovat Ethereum prostřednictvím CFD umožňuje například regulovaný broker Markets. Broker Markets jako jeden z mála podporuje češtinu a navíc nabízí bezplatný testovací účet, na kterém si CFD můžete bez rizika vyzkoušet. Broker provozuje webovou platformu, která nevyžaduje stahování ani instalaci. Na platformě lze kromě Etherea obchodovat také s ostatními kryptoměnami. Pokud očekáváte růst ceny, stačí zvolit možnost „Koupit“, a pokud čekáte pokles ceny, zvolte „Zkrátit pozici“. Pro efektivnější obchodování se využívá finanční páka, takže zisky i ztráty se násobí určitým poměrem (až třicetinásobně). U každé transakce lze nastavit automatické ukončení při dosažení libovolného zisku nebo ztráty.
Nevýhodou je, že CFD brokeři (stejně jako online směnárny a burzy) vyžadují ověření identity, takže jim musíte poskytnout kopie osobních dokumentů. Obchodování CFD je navíc vhodné pouze pro intradenní obchodování, nikoliv pokud plánujete nakoupit ethereum jako dlouhodobou investici.
Burzy a směnárny
Nákup etherů umožňují internetové burzy a směnárny. Ethereum podporují zatím jen zahraniční společnosti, takže jej nejčastěji koupíte za eura, dolary nebo bitcoiny. Mezi burzami a směnárnami je několik rozdílů. Na burze kupujete ethery od ostatních uživatelů a burzovní společnost je pouze zprostředkovatel. Díky tomu bývají na burzách výhodnější kurzy, takže rozpětí mezi kupní a prodejní cenou nebývá tak velké. Na druhou stranu burzy si za zprostředkování transakcí účtují poplatky, obvykle v řádu desetin procent. U směnáren kupujete ethery přímo od společnosti, která si kurz sama upravuje. Nákup u směnáren bývá ovšem rychlejší a jednodušší.
Směnárny i burzy vyžadují ověřování identity, což má zabránit legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ověření identity probíhá tak, že společnosti elektronickou poštou poskytnete kopii občanského průkazu (ověření totožnosti) a kopii dokumentu s vaší adresou (ověření bydliště – např. výpis z bankovního účtu nebo faktura za elektřinu, plyn). Některé směnárny vyžadují ověření jen při nákupu vyšším než 1000 euro.
Jakou měnu při nákupu Etherea využít?
Kromě kurzů se při výběru burzy nebo směnárny zaměřte také na poplatky za vklady, výběry a na transakční poplatky. Poplatky si navíc může účtovat i vaše banka za převod CZK na EUR nebo USD.
Mezi nejznámější světová tržiště s kryptoměnami, které podporují Ethereum, patří například Bitfinex (směna etherů za USD, BTC), Poloniex (směna za BTC) a Kraken (směna za EUR, USD, BTC a další). Mezi známé společností patří také Bittrex, či Cex.io (směna za USD, BTC, EUR). Velmi populární je také směnárna Coinbase (směna za USD), která aktuálně nabízí 10 USD při nákupu libovolných kryptoměn v hodnotě 100 USD zcela zdarma, stačí se registrovat přes odkaz v tomto článku. Velký podíl na celkové likviditě etherea mají i jihokorejské burzy. Za zmínku stojí také služba Bitpanda.com, která umožňuje směnu mezi jednotlivými krypotměnami a navíc zpracovává transakce velmi rychle.
Nabídka platí do odvolání
Z předchozího odstavce je patrné, že většina internetových tržišť umožňuje směnu etherů za BTC. Další možností je proto nakoupit nejprve bitcoiny, a za ně potom nakoupit ethery. Získat bitcoiny je ostatně stále o něco snadnější než získat ostatní kryptoměny. Nevýhodou ovšem je, že budete muset platit poplatky už při směně korun za bitcoiny, takže se celý proces nejen zpomalí, ale i prodraží.
Kde koupit Ethereum za CZK
Ethery můžete koupit také offline. Ideální je ethereum koupit od někoho, koho znáte, komu věříte, a kdo vám může v začátcích poradit. Lidé prodávající ethereum najdete například na FB skupinách, diskusních fórech nebo na různých ethereum-setkáních. Při nákupu si dejte pozor na podvodníky, a pokud je to možné, kupujete jen od ověřených prodejců s dobrou pověstí.
Nákup etherea offline je možný také přes kryptoměnové automaty. V česku jsou zatím pouze dva automaty na ethery. Oba najdete v Praze (Paralelní Polis) a pouze jeden z nich umožňuje oboustranné platby (nákup i prodej). Při nákupu etherů z automatů můžete platit korunami. Nákup je navíc anonymní a bezpečný. Mapu všech tuzemských i zahraničních automatů pro ethery najdete na adrese coinatmradar.com.
Peněženky
Než začnete řešit nákup etherů, měli byste si vytvořit virtuální peněženku, na kterou si nakoupené ETH necháte poslat. Existuje mnoho druhů peněženek: ke stažení do počítače (např. Exodus, ethereumwallet.com), ke stažení do smartphonů (např. Jaxx) nebo online peněženky (např. Myetherwallet). Burzy vám většinou online peněženku vytvoří automaticky. V minulosti se ovšem už několikrát stalo, že burzy o uložené kryptoměny kvůli útoku hackerů přišly. Asi nejznámějším případem je krádež 750 tisíc bitcoinů z burzy Mt.Gox. Právě proto byste měli vybírat pouze důvěryhodné společnosti.
Pokud chcete mít svoje Ethery v bezpečí, nenechávejte je v online peněženkách. Mnohem bezpečnější metodou pro uchování Etherů jsou offline peněženky. K dispozici jsou v současné době peněženky papírové nebo hardwarové (např. Ledger Nano S, KeepKey nebo Trezor). Hardwarová peněženka je malé zařízení, které za několik tisíc Kč koupíte přes internet.
Transakce v síti ethereum jsou nevratné. Než tedy nějakou transakci potvrdíte, určitě si vyplněné údaje důkladně zkontrolujte.