Akcie patří mezi nejvyhledávanější obchodní instrumenty. Kromě akcií velkých společností jako je Google nebo Facebook (tzv. blue chips) existují ale také akcie malých a neznámých společností (penny stock). Ty jsou podstatně levnější a pro mnoho lidí tudíž i dostupnější. Každý navíc už asi slyšel příběh o tom, jak hodnota nějaké akcie za pár centů vzrostla o stovky procent a udělala tak z mnoha lidí milionáře. Buďte ale opatrní. Obchodování centových akcií je totiž v mnoha ohledech ještě rizikovější, než obchodování akcií velkých společností.
Co jsou to centové akcie?
Jako penny stock (centové akcie) se označují ty akcie, které lze veřejně obchodovat a jejichž hodnota nepřesahuje $1. Název centové akcie je odvozen právě od jejich nízké ceny, která se pohybuje v řádu centů. Navzdory tomu se do kategorie penny stock počítají často i akcie s cenou vyšší, takže jejich hodnota může být klidně i 5 USD.
Centové akcie se obchodují mimo hlavní burzy, takzvaně „přes pult“ (OTC, Over-the-counter). Jsou charakteristické pro malé společnosti s nízkou tržní kapitalizací. Penny stock jsou vysoce spekulativní, volatilní, ale především vysoce rizikové. Mají ovšem velký potenciál a proto není neobvyklé, když během relativně krátké doby dosáhnou zhodnocení několik set procent.
„Pump and dump“ aneb pozor na manipulaci s centovými akciemi
Jak už tomu bohužel bývá, tam kde jsou peníze, jsou i podvodníci. Ani centové akcie nejsou výjimkou. Nejznámější formou manipulace s centovými akciemi je podvodná metoda „pump and dump“, se kterou jste se mimochodem mohli setkat i ve filmu Vlk z Wall Street. Cílem této metody je nalákat nové investory na neznámé a levné akcie pod záminkou vysokých a zaručených zisků.
Propagátoři akcií nejprve nakoupí levné akcie malých společností, které pak téměř vnucují dalším investorům. Stačí jim k tomu jen pár slibů o tom, že daná společnost bude prosperovat a že nakoupení těchto akcií je životní šancí ke zbohatnutí. Takový člověk vám slíbí a zaručí prakticky cokoliv, jen abyste dané akcie nakoupili.
Čím více investorů podvodníci přesvědčí, tím více akcií dané společnosti se prodá. Levné akcie malých společností obchodované mimo hlavní burzy jsou ovšem málo likvidní, takže větší množství nákupů akcií může způsobit výrazný růst hodnoty těchto akcií. Až je cena dostatečně vysoko, podvodníci akcie prodají a inkasují zisk, protože akcie koupili levně.
Hlavně se nenechat napálit
Je jasné, že cílem podvodníků není pomoci klientům ke zbohatnutí, ale zbohatnout na naivních klientech. Jaká je ale šance, že vydělají peníze i klienti, kteří akcii na základě doporučení nakoupili? Samozřejmě nelze vyloučit, že hodnota některé z centových akcií bude růst a zhodnotí peníze o stovky nebo dokonce tisíce procent. Buďme ale realisté. Ve většině případů vám takové nabídky slibované výdělky nezajistí a spíše vás o peníze připraví.
Na závěr si položte jednoduchou otázku: Proč by vám někdo cizí prozradil zaručený způsob, jak snadno zbohatnout na neznámých akciích? Takovou informaci přece nebudete zveřejňovat cizím lidem a raději situace využijete ve svůj prospěch. Ať už tedy obchodujete centové akcie nebo akcie velkých společností (blue chips), vždy byste měli dbát na to, do jaké společnosti investujete peníze a jakého makléře si zvolíte.