Zvažujete nákup litecoinů, ale nevíte jak na to? Pokud ano, tak nezoufejte! Nakoupit litecoiny není žádná věda a s rostoucí popularitou měny se uživatelům otevírají stále nové možnosti. Litecoin díky tomu dnes nakoupíte nejen přes internet, ale také offline – z automatů pro digitální měny.
Spekulování na růst nebo pokles hodnoty Litecoinu
Hodnota litecoinu v roce 2017 vykazuje výrazný růst. To z něj dělá velmi oblíbené burzovní aktivum pro spekulanty a investory. Pokud i vy chcete vydělávat na změně kurzu litecoinu, nemusíte si měnu vůbec kupovat. Obchodovat s LTC můžete u brokerských společností, aniž byste měnu skutečně vlastnili. Navíc lze investovat jak na růst, tak na pokles ceny.
Velmi oblíbeným nástrojem je obchodování s CFD kontrakty. U CFD kontraktů mohou obchodníci investovat na růst nebo pokles ceny, podle toho, co v budoucnu očekávají. Můžete si například koupit kontrakt na pokles ceny a ten pak můžete kdykoliv prodat. Pokud cena skutečně poklesne, tak při prodeji vám broker zaplatí rozdíl původní a aktuální ceny. Pokud ovšem cena poroste, takže váš odhad bude špatný, budete muset rozdíl zaplatit vy brokerovi. Vaše zisky i ztráty tak budou stejné, jako kdybyste obchodovali se skutečnými litecoiny. S tím rozdílem, že nebudete platit tak vysoké poplatky. Při obchodování se navíc používá finanční páka, která zisky i případné ztráty násobí určitým poměrem (třeba stokrát). I na menším cenovém pohybu tak můžete vydělat hodně peněz.
Obchodování LTC přes CFD umožňuje poměrně omezené množství brokerů. Jako příklad můžeme uvést Markets.com. Uvedený broker je regulovaný, podporuje češtinu a nabízí bezplatný testovací účet. U všech brokerů je ale nezbytné provést ověření identity, stejně jako u online směnáren a burz. Jakmile ověříte svůj účet, můžete vložit peníze, se kterými budete obchodovat. Obchodování probíhá na webových platformách, takže nemusíte nic stahovat ani instalovat.
Litecoin nákup přes online burzy a směnárny
Nakoupit litecoiny je možné přes online burzy a směnárny. Jedná se o společnosti, které vám umožní přes internet směnit, respektive nakoupit LTC za běžnou měnu. Hlavní rozdíl mezi směnárnami a burzami je ten, že u směnáren nakupujete litecoiny přímo od společnosti, zatímco na burzách nakupujete od ostatních uživatelů. Burzovní společnost je pouze prostředník, který vám transakci zprostředkuje.
Z toho také plyne, že na burze dosáhnete při nákupu i při prodeji na výhodnější kurz, zatímco směnárny si kurz stanovují sami a to tak, aby na něm vydělaly. Na druhou stranu nákup litecoinů přes směnárny bývá rychlejší a snazší a na burze zaplatíte poplatek za zprostředkování transakce (obvykle kolem 0,1 – 0,5 %). Nevýhodou je, že burzy i směnárny vyžadují kopie osobních dokumentů, aby ověřily vaši identitu. Uživatelé proto musí poskytnout kopii občanského průkazu a dokumentu, který potvrdí bydliště (např. bankovní výpis nebo faktura za elektřinu).
Zvolit byste měli důvěryhodnou společnost s výhodným kurzem. Některé mají výhodný prodejní kurz pro LTC, jiné zase výhodný kurz na výkup LTC. Zjistěte si také, zda společnost nemá poplatky za vklad, výběr, nebo za provedení transakce, ačkoliv ty bývají obvykle zanedbatelné. Důležitou roli hraje také měna, kterou budete za litecoiny platit. Většina burz umožňuje nákup litecoinu za BTC, USD nebo EUR. Pokud budete převádět CZK na jinou měnu, může si vaše banka účtovat nemalý poplatek.
Nákup za BTC
Mezi nejznámější zahraniční tržiště patří burzy Bitstamp, Bitfinex a CEX.IO (nákup LTC za bitcoiny nebo dolar), BTC-E (nákup za bitcoiny, euro, dolar, britskou libru atd.), směnárny Coinmate (anglická burza s českými majiteli umožňuje nákup za bitcoiny), Kraken (nákup za bitcoiny, euro nebo dolar) nebo třeba Poloniex (nákup LTC za bitcoiny). Ve světě jsou oblíbené také čínské kryptoměnové burzy (OkCoin, Houbi, BTC China). Velmi populární je směnárna Coinbase, která nabízí 10 USD při nákupu libovolných kryptoměn v hodnotě 100 USD zcela zdarma, stačí se registrovat přes odkaz v tomto článku.
Nabídka platí do odvolání
Při pohledu na nabídku jednotlivých burz a směnáren je patrné, že nejrozšířenějším měnovým párem je LTC/BTC, neboli nákup LTC za BTC a naopak. Směna bitcoinů (např. za CZK) je v současnosti o něco snažíš, takže si můžete nakoupit nejprve bitcoiny a ty pak směníte za litecoiny. Nevýhodou je samozřejmě nejen komplikovanější a zdlouhavý postup, ale i dvojí poplatky, které zaplatíte v každém kroku směny.
Jak koupit Litecoin přímo za CZK?
České směnárny ani burzy litecoin zatím nepodporují, nicméně pokud bude hodnota kryptoměny i nadále růst, možná se jí v dohledné době u tuzemských společností dočkáme. I přesto existují způsoby, jak koupit Litecoin přímo za CZK, bez zbytečných poplatků za převod měny.
Tím prvním způsobem je nákup LTC osobně, u člověka, který LTC vlastní. V česku takové lidi najdete na různých na diskusních fórech nebo FB skupinách. Netřeba snad zdůrazňovat, že při osobním nákupu musí být člověk kvůli podvodníkům obzvlášť obezřetný. Nakupujte jen od lidí, které znáte, nebo od prodejců, kteří mají dobré reference.
Další možností jak litecoin nakoupit za české koruny, offline, a navíc bezpečně a anonymně, jsou tzv. bitcoinmaty. Jedná se o speciální automaty, které umožňují směnu CZK za LTC. Nevýhodou těchto automatů je, že nabízený kurz nebývá nejvýhodnější a navíc automatů podporujících litecoiny zatím mnoho není. V Česku automaty na litecoiny najdete v Praze, v Brně, v Karlových Varech, v Liberci a v Plzni. Některé z nich umožňují směnu pouze z CZK do LTC, ale většina by měla podporovat oboustranné platby. Mapu všech automatů pro litecoiny najdete na webu coinatmradar.com.
Kde koupené LTC uložit
Kryptoměny si uživatelé ukládají na virtuální peněženky. Velmi rozšířené jsou virtuální peněženky ke stažení do počítače (např. Litecoin core, Electrum). Ke stažení jsou také peněženky pro chytré mobilní telefony iPhone (např. Loaf Wallet) nebo Android (např. Coinomi). Další možností jsou online peněženky, u kterých ovšem své litecoiny svěřujete nějaké společnosti. Pokud chcete mít jistotu, že budou vaše mince v absolutním bezpečí, můžete využít offline peněženky. Mezi ně patří papírové peněženky (ty se využívají například u automatů na litecoiny) nebo hardwarové peněženky (zařízení podobné flash disku, např. TREZOR).
Pokud obchodujete CFD, žádné litecoiny ve skutečnosti nekupujete, takže nemusíte řešit ani jejich uložení. Při nákupu LTC na online burze se vám vytvoří online peněženka přímo u burzovní společnosti, takže si peněženku také nemusíte vytvářet. V minulosti se už ovšem několikrát stalo, že hackeři kryptoměnové burzy vykradli. Proto se doporučuje nechávat peníze na burzovních účtech jen po dobu nezbytně nutnou.