Chystáte se nakoupit bitcoiny a hledáte nejlepší a nejvýhodnější metodu? Pokud ano, tak byste si měli nejprve ujasnit, co se zakoupenými bitcoiny zamýšlíte. Chcete je aktivně používat při online platbách, nebo je uložíte na několik let jako dlouhodobou investici, nebo chcete využít vysokou volatilitu trhu a vydělávat na změně kurzu obchodováním?
Online burzy a směnárny
Nákup a prodej bitcoinů je možný mnoha způsoby. Asi nejznámější jsou online směnárny a burzy, kde si můžete coiny koupit za běžnou měnu. U směnáren kupujete bitcoiny přímo od provozující společnosti. Ta si také určuje, za jakou cenu bude bitcoiny prodávat a vykupovat. Bitcoinové burzy jsou pouhý prostředník, který zprostředkovává platby mezi jednotlivými uživateli. Uživatelé zde tvoří nabídku i poptávku.
Burzy si za zprostředkování transakcí účtují poplatky. Na druhou stranu na burzách bývá zpravidla výhodnější kurz (prodejní i nákupní), než u online směnáren, kde je vyšší rozdíl mezi výkupní a prodejní cenou (spread). Při nákupu na zahraničních burzách a směnárnách je potřeba počítat i s poplatky za převod měny a s poplatky za platby SEPA (při platbě v eurech) nebo SWIFT (při platbě v dolarech). Burzovní poplatky jsou ve srovnání s bankovními poplatky za převod měny a s kurzovními ztrátami relativně nízké a pohybují se kolem 0,1-0,5 % za obchod.
Nevýhodou je, že online směnárny a burzy vyžadují verifikaci uživatelů. To znamená, že musíte elektronicky zaslat kopii úředně ověřeného dokumentu (např. občanky) a dokladu o adrese bydliště (kopie faktury za elektřinu, výpis z bankovního účtu atd.), kterým potvrdíte svoji identitu. Ověření se provádí na základě opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnost.
Pro obchodování v dolarech se nabízí například slovinská burza Bitstamp (poplatek 0,25% a nižší) nebo BTC-e. Pro obchodování v eurech jsou vhodné společnosti Kraken (poplatek 0,35% a nižší) nebo německá Bitcoin.de (0,5 %). Mezi nejznámější tržiště patří také směnárna Coinbase (tato směnárna nabízí 10 USD při nákupu libovolných kryptoměn v hodnotě 100 USD zcela zdarma, stačí se registrovat přes odkaz v tomto článku), itBit nebo anglická společnost CEX.io. Jednou z největších burz je Bitfinex, která podporuje hned několik kryptoměn a umožňuje obchodování s pákovým efektem – margin trading (viz níže).
Nabídka platí do odvolání
Bitcoin nákup za CZK
Zajímavou alternativou k nákupu BTC jsou české online směnárny a burzy. Ty mají jednu zásadní výhodu: umožňují bitcoin nákup za CZK. Nemusíte tak řešit směnu CZK za EUR nebo USD a vyhnete se poplatkům za převod měny.
Mezi nejznámější české burzy patří BitStock, která se ovšem potýká s problémem nelikvidního trhu (málo nabídek a poptávek). Nákup a prodej v CZK umožňuje také anglická burza s českými majiteli Coinmate, která patří mezi největší bitcoinové burzy v Evropě. Coinmate umožňuje nakupovat, prodávat a obchodovat bitcoiny do limitu 20 BTC/den (a 100 BTC/měsíc) bez ověření. Pro navýšení limitů se ověření identity vyžaduje.
Směnáren je v česku o poznání více. Jednou z nejdéle fungujících směnáren je Coinhub. Zajímavé kurzy nabízí SimpleCoin. Za zmínku stojí také směnárna Easycoin, která kromě online plateb podporuje i hotovostní platby (platby z poboček = vybrané supermarkety a nákupní centra). U Easycoin je navíc stanoveno, že transakce do 25 tisíc Kč nevyžadují ověření.
Obchodování Bitcoinu přes CFD
CFD je speciální způsob obchodování, při kterém uživatelé mohou „vsázet“ na růst nebo pokles ceny různých aktiv. Některé společnosti, které obchodování s CFD umožňují (tzv. brokeři), mají v seznamu aktiv i kryptoměny v čele s bitcoinem. Pokud například očekáváte, že cena bitcoinu bude klesat, tak si u brokera koupíte kontrakt na pokles ceny, který můžete kdykoliv uzavřít. Když cena skutečně klesne a vy kontrakt uzavřete, vyplatí vám broker rozdíl, o který cena poklesla. Pokud cena ovšem poroste a vy nebudete chtít dál riskovat, tak kontrakt ukončíte a brokerovi zaplatíte rozdíl, o který cena vzrostla. Aby bylo možné vydělávat i na malém pohybu ceny, používá se finanční páka, které zisky (ale i ztráty) násobí určitým poměrem.
Obchodování bitcoinu přes CFD umožňuje například broker Markets. Pokud si u brokera vytvoříte účet, budete i zde muset ověřit svoji identitu. Konkrétně broker Markets je ale na rozdíl od online burz a směnáren regulovaný a vklady jeho klientů jsou pojištěné. Jakmile si účet ověříte, pošlete na něj peníze a můžete začít obchodovat. Pokud očekáváte růst kurzu kryptoměny, zvolíte možnost „Koupit“. V opačném případě zvolíte možnost „Zkrátit pozici“. Transakci ukončíte buď manuálně, nebo se transakce ukončí automaticky při dosažení vámi zvoleného zisku nebo ztráty (stačí aktivovat příkaz „Uzavřít při zisku“ nebo „Uzavřít při ztrátě“. Při obchodování s CFD bitcoiny ve skutečnosti nekupujete, ale pouze „vsázíte“ na budoucí kurz.
Kde koupit Bitcoin anonymně
Ať už nakupujete bitcoiny na burze, přes směnárny, nebo obchodujete u CFD brokerů, vždy budete muset ověřit svoji identitu. Někdy je sice ověření vyžadované až od určité částky, ale když posíláte peníze přes internet, zanecháváte za sebou v digitálním světě nesmazatelnou stopu. Pokud chcete bitcoiny nakoupit zcela anonymně, musíte využít jinou metodu.
Bitcoiny můžete koupit přímo od člověka, který je vlastní. Takové lidi najdete například na internetových fórech, bitcoinových skupinách na Facebooku, nebo na bitcoin meet-upech. Využít můžete také službu LocalBitcoins. Ta vyhledává uživatele ve vašem okolí, kteří chtějí koupit nebo prodat danou měnu. Při nákupu osobně si ale dejte pozor na podvodníky. Nakupujte ideálně od známých lidí, kterým věříte, nebo od prodejců s dobrou reputací.
Další možností anonymního nákupu bitcoinů jsou bitcoinové automaty. Jedná se o automaty, které vám umožní směnit běžnou měnu za bitcoiny. Některé bitcoinmaty umožňují oboustranné platby (nákup i prodej BTC). Limit je ovšem 25 000 Kč. Nadlimitní nákupy vyžadují registraci a ověření, stejně jako u směnáren a burz. Výhodou bitcoinmatů je, že se nemusíte registrovat na žádnou burzu, je to rychlé, a zakoupené bitcoiny můžete vytisknout na papírovou peněženku. Nevýhodou jsou naopak poplatky způsobené vyšším kurzem. V České republice najdete bitcoinové automaty v Praze, v Brně, v Karlových Varech, v Liberci, v Pardubicích a v Plzni. Mapu všech bitcoinmatů najdete na adrese coinatmradar.com.
Na co si dát pozor
Platby jsou nevratné, takže jakmile jednou transakci s bitcoiny potvrdíte, už ji nelze vzít zpět. Pokud uděláte chybu nebo vyplníte něco špatně, můžete o svoje peníze přijít. Ze začátku je proto rozumné posílat malé částky a seznámit se s platebním systémem.
Online burzy a směnárny mají různé nákupní i prodejní kurzy. Někde koupíte bitcoin levně, ale nevýhodně jej prodáte, jinde zase prodáte výhodně a nakoupíte nevýhodně. Určitě má tedy smysl strávit čas výběrem vhodné burzy. To platí jak pro zahraniční, tak i pro české společnosti. Při nákupu se kromě kurzu zaměřte i na provize, které si společnosti mohou účtovat. V síti bitcoin se pak platí transakční poplatky jako odměna pro těžaře. Tyto poplatky jsou dobrovolné, nicméně těžaři potvrzují transakce, takže čím vyšší poplatek k platbě připojíte, tím rychleji by měla být vyřízena.
Úschova koupených mincí
Nakoupené mince se ukládají do virtuální peněženky. Tu si můžete stáhnout do počítače nebo do mobilního telefony. Oficiální peněženka pro počítače (Bitcoin-Qt) ovšem stahuje celou databázi transakcí a proto vznikly i „odlehčené“ peněženky, které celou databázi nestahují (Electrum). Existují také webové bitcoinové peněženky (např. česká BTC/CZK peněženka arbolet.net nebo zahraniční peněženka blockchain.info). Bitcoinovou peněženku si mimochodem budete muset vytvořit ještě před nákupem bitcoinu. Až po jejím spuštění totiž získáte adresu peněženky, na kterou si bitcoiny necháte poslat.
Pokud si bitcoiny nechcete ukládat na internetu nebo v počítači, můžete si je uložit i offline. Za tímto účelem se využívají hardwarové peněženky (zařízení podobné flash disku) nebo tzv. papírové peněženky. Papírové peněženky jsou ale trochu složitější a je u nich nezbytné dodržet stanovený postup.
Při nákupu bitcoinů na burze se vám bitcoinová peněženka vytvoří automaticky, takže se vaše coiny uloží u burzovní společnosti. Nemusíte si tak vytvářet žádnou vlastní virtuální peněženku. Burzy jsou ovšem oblíbeným cílem hackerských útoků a například jedna z největších burz Mt.Gox kvůli tomu přišla o 750 tisíc BTC, z nichž většina patřila právě klientům. Riziko je o to větší, že burzy nejsou pojištěné ani regulované. Proto se doporučuje posílat na burzy peníze v omezené míře a jen na dobu nezbytně nutnou. Některé burzy ale bitcoiny nedrží (např. česká burza BitStock). Z takových burz si coiny musíte nechat poslat na svoji virtuální peněženku.